MIGAJĄCE PRZEDSZKOLAKI – zabawy z językiem migowym.
Język migowy jest językiem, który wyraża myśli i słowa za pomocą obrazu i gestu. Istnieje bardzo dużo korzyści z jego nauki: jest to świetna zabawa, stymulacja rozwoju intelektualnego, sprawności manualnej, ćwiczenia mimiki, rozwój wyobraźni przestrzennej, pamięci oraz koncentracji.
Nauka języka migowego pozwala dziecku na przyjemne ćwiczenie liter, głosek i słów w ciekawy sposób. Dla dziecka jest zabawą, w której nie musi umieć czytać, aby „przeczytać”, motywuje do samodzielnego wymyślania, pisania i czytania w głowie. Nauka znaków daktylograficznych (alfabet migowy) sprzyja w zapamiętywaniu znaków graficznych liter, ponieważ często swoim wyglądem znak przypomina faktyczną literę.
Nauka języka migowego to nie tylko świetna zabawa dla dziecka, ale przede wszystkim wskazanie mu nowego, alternatywnego sposobu porozumiewania się z ludźmi, przy jednoczesnym uwrażliwianiu na drugiego człowieka. Nauka dziecka od najmłodszych lat szacunku, tolerancji i godnego traktowania ludzi różniących się od nas samych, powoduje rozwój umiejętności społecznych dziecka, poszerza jego pogląd na świat i sposób jego rozumienia.
Dnia 06.10.2021 do naszego przedszkola zawitał specjalny gość. Pani Paula Ostrowska – Baran – dyrektor, założycielka Akademii Małego Geniusza w Sanoku i Jaśle, pedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz edukator Pozytywnej Dyscypliny.
Wszystkie przedszkolaki z grupy Pszczółek i Odkrywców bardzo się ucieszyły na widok przybyłego gościa, i pięknie się z nim przywitały w języku angielskim. Z nie małym zainteresowaniem i ciekawością uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią Paule. Pani Paula opowiedziała o swojej pracy i o tym czym się zajmuje na co dzień, podczas zajęć dzieci dowiedziały się, kim jest osoba głucha, i jak inny jest jej świat od naszego. Wszyscy chętnie włączali się w powtarzanie prezentowanych znaków oznaczających wybrane słowa i zwroty grzecznościowe tj. dzień dobry, do widzenia, dziękuje, przepraszam, proszę. Nie zabrakło również nauki liczenia do dziesięciu.
Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Były aktywne i świadome tego co robią. Na koniec podziękowały pani Pauli za przyjazd do naszego przedszkola wręczając gościowi własnoręcznie przygotowany prezent i upominki dla jej podopiecznych z Akademii.
Było to bardzo ważne spotkanie, podczas którego dzieci zostały ugruntowane w świadomości jak łatwo można porozumieć się z głuchym kolegom nie używając słów, tylko gestów i znaków wykonywanych rękoma.
Była to wspaniała lekcja tolerancji i akceptacji „inności” w ich życiu.
Pani Pauli serdecznie dziękujemy za odwiedziny i liczymy na kolejne spotkania i dalszą współprace.
🙂 🙂 🙂
Izabela Szałajko
Maria Filip