MOTYLKI – mali strażnicy przyrody.
Edukacja przyrodnicza jest częścią wychowania przedszkolnego. Jej celem jest zbliżenie dziecka do przyrody, ukształtowanie właściwego, opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt, doprowadzenie do zrozumienia stanowiska i roli człowieka w przyrodzie. Jednym słowem, kształtowanie postaw proekologicznych oraz szacunku dla otaczającego nas świata . Aby jednak dzieci były przekonane o konieczności ochrony przyrody, szanowały ją i doceniały, muszą ją poznać.
W tym celu w miesiącach marzec-kwiecień dzieci z grupy MOTYLKI realizowały m.in. tematykę związaną z edukacją przyrodniczą. Korzystając ze słonecznej pogody dzieci chodziły na spacer po najbliższej okolicy przedszkola, którego celem było zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną wiosną i sfotografowanie najciekawszych miejsc. Przedszkolakom udało się odszukać pierwsze oznaki wiosny. W okolicznych ogródkach zakwitły przebiśniegi, krokusy i pierwiosnki. Wiosnę dało się również słyszeć w radosnym śpiewie ptaków. Wypatrywały w konarach drzew gniazd, oglądały z bliska pąki pojawiające się na drzewach i krzewach. MOTYLKI w drodze powrotnej, jak przystało na Przyjaciół Przyrody zadbały również o czystość najbliższego otoczenia. Dzieci miały ochronne rękawiczki oraz foliowy worek do którego zbierały leżące na poboczu śmieci. Wiedzą, że aby być zdrowym trzeba dbać o zdrową ziemię. Po powrocie do przedszkola w iście ,,wiosennych” humorach dzieci przystąpiły do wzbogacenia kącika przyrody. Przedszkolaki wraz z panami przyniosły nasiona oraz cebulki różnych kwiatów i warzyw, a także inne potrzebne akcesoria: doniczki, skrzyneczki, konewkę, aby założyć „Wiosenny kącik przyrody”. Dzieci oglądając nasiona oraz cebulki roślin przez lupę porównywały ich wielkość, kształt, kolor, poznawały ich rodzaje. Po obejrzeniu nasion i cebulek zaplanowano pracę. Przedszkolaki wsypywały ziemię do doniczek i samodzielnie siały pietruszkę, sałatę, rzodkiewkę, pomidory, sadziły fasolę, oraz cebulę, rozsadzały kwiaty cebulkowe tj. żonkile i hiacynty. Zakładając hodowlę dzieci poznały sposoby siania i sadzenia niektórych roślin oraz jakie warunki są potrzebne roślinom do życia. Wiedzą także, że należy sprawdzać wilgotność ziemi w doniczkach i w razie potrzeby podlewać roślinki. Nasz „Kącik przyrody” to jakby małe laboratorium, miejsce do wykonywania przyrodniczych doświadczeń.
Wszystkie nasze działania zostały podsumowane przyrzeczeniem Przyjaciół Przyrody, w którym dzieci obiecały dbać o Ziemię oraz zachęcać do tego innych.
Dorota Kula Alicja Byczyńska